Çocuk Cerrahisi

Sıkça Sorulan Sorular

Çocuk Cerrahisi Nedir?
Çocukların cerrahi hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenen, doğum sürecinden ergenliğe kadar olan yaş grubunu kapsayan sağlık hizmeti çocuk cerrahisi nedir sorusunun yanıtıdır. Çocuklara ait dokuların yetişkinlerden daha hassas olması, özellikle de süt çocuğunun ve yenidoğanın ameliyat sürecinin yetişkinlerden farklı olması bu birimi gerekli kılmıştır. Bu durumun diğer nedenleri;

• Çocukların ameliyatında kullanılan cerrahi aletler yetişkinlerden farklıdır.
• Çocukların anestezi işlemi yetişkinlerden farklıdır.
• Yenidoğan cerrahisi için gereklilikler farklıdır.
• Çocuk cerrahları çocuklarla iletişimi güçlü, çocuklarda cerrahi müdahalenin gerektirdiği hastalıklarda konusunda uzman kişilerdir.

Özellikle çocuk cerrahisi nedir sorusunun bir yanıtı olarak irdelenmesi gereken bir diğer kavram da çocuk psikolojisidir. Çocukların muayene sırasında rahatsızlıklarını net bir biçimde söyleyememesi, endişelenmesi, sorulan sorulara yanıt vermemesi çocuk cerrahisi alanında uzman bir doktorun gerekliliğini mümkün kılmıştır. Çocuk cerrahları aynı zamanda bebek doğmadan önceki süreçte de bazı hastalıkların tespit edilmesinde önemli rol üstlenmektedir.

Çocuk Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?
Çocuk cerrahisi bir çok hastalığın tanı ve tedavi süreci ile ilgilenmektedir. Başlıca alanları;

• Kasık fıtıkları ve diğer fıtık türleri (halk arasında su fıtığı olarak bilinen (hidrosel) testislerin etrafında su birikmesi, göbek fıtığı, karın duvarı doğum anomalileri)
• Sünnet ve halk arasında peygamber sünnet olarak bilinen hipospadias
• Doğumsal anomaliler (Mide, yemek borusu ya ada kalın barsakların tıkanması
kalbin dışarıda olması, parmaklarda veya elde rastlanan bir yapışıklık, fazlalık ya da eksiklik)
• Cerrahi müdahaleyi gerektiren yanıklar veya yaralanmalar (barsak, dalak, karaciğer yaralanmaları vb.)
• İnmemiş testis ameliyatı, retraktil testis takibi
• Özellikle çocuk cerrahisi nedir sorusunun yanıtı olarak önemli bir ilgi yaş grubu alanını kapsayan doğum sonrası bebeklerde meydana gelen ağızdan köpük gelmesi, kusma veya nefes darlığı durumlar,
• İdrar veya kakayı kaçırma veya yapamama, kanlı kaka yapma
• Vücuda yabancı bir cisim kaçması
• Makatta meydana gelen çatlaklar, polipler, hemoroid veya kanama
• Devam eden veya tekrarlayan karın ağrıları
• Apandisit
• Rektoskopi, bronkoskopi, özofagogastroduodenoskopi endoskopi işlemleri
• Deride meydana gelen lezyonlar, hemanjiom (çilek lekeleri, damar benleri)
• Tümörlerin tanı ve teşhisi, tedavi planlaması, kateter işlemleri

Çocuk Cerrahisi Bölümü Hangi Tedavileri Uygular?
Çocuk cerrahisi bölümü, doğumdan itibaren 16 yaşına kadar olan süreçteki çocukların cerrahi tedavilerini üstlenir. Kullanılacak olan ameliyat yöntemi teşhis edilen hastalığın türüne, evresine, uygulanan tedavilere, tahlil ve tetkik sonuçlarına, genel sağlık durumuna, yaşa, anestezi uygunluğuna ve farklı hastalıkların bulunup bulunmadığına bağlı olarak belirlenir. Çocuk cerrahisi bölümünün uyguladığı tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

Girişimsel ve Tanısal Tedaviler: Genel sağlık durumunu tehdit eden hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılan yöntemlerdir. Çocuk cerrahisinde sıklıkla endoskopi, sistoskopi, kolonoskopi ve bronkoskopi tekniklerinden yardım alınır:
Endoskopik Uygulamalar:Endoskop adlı cihazla uygulanan, girişimsel ve tanısal bir uygulamadır. Endoskopi yöntemi ile kalın bağırsak, ince bağırsak, mide, onikiparmak bağırsağı ve yemek borusunda gelişen hastalıklar kısa sürede teşhis edilebilir. Aynı zamanda küçük poliplerin alınması, yoğun olmayan kanamaların kesilmesi ve inceleme yapmak için parça alınması da mümkün olur.Ucunda güçlü bir ışık ve kameranın bulunduğu ince boru sindirim sistemi boyunca ilerletilir. Bu sayede iç organların durumu net bir şekilde değerlendirilir.
Sistoskopi: Endoskopi işleminin idrar yollarına ve idrar kesesine uygulanması işlemidir. Sık tekrarlayan enfeksiyon hastalıkları ya da idrar yollarında görülen anomalilerin teşhisi için kullanılır.
Kolonoskopi: Bağırsaklar boşaltıldıktan sonra kameralı borunun anüsten ilerletilmesi ile uygulanır. Bu işlem ile kolon hastalıkları kolayca teşhis edilebilir.
BronkoskopiEndoskopiden farklı olarak bükülme özelliği olmayan bir tüp ile uygulanır. Doğrudan bronşların ya da nefes borusunun görüntülenmesine imkan tanır.
Laparoskopik Cerrahi: Kapalı yöntem ameliyat olarak da bilinen bu yöntem, küçük kesilerle uygulandığı ve iyileşme süreci çok daha kolay olduğu için sıklıkla tercih edilir. Laparoskop adı verilen ışıklı ve kameralı cihaz, cerrahın büyük kesiler uygulamadan vücut içerisini görmesini sağlar. Bu nedenle açık ameliyatlara oranla çok daha konforludur.
Torakoskopik Cerrahi: Özellikle solunum sistemi ve kalın bağırsak hastalıklarının tedavisinde uygulanır. Çapı 10 mm olan kesilerle yapıldığı için iyileşme sürecinde enfeksiyon görülme riski daha düşük ve acı duyumu daha az olur.
Açık Ameliyatlar: Operasyonun yapılacağı bölgenin büyük bir kesi ile açılması ve cerrahın doğrudan müdahale etmesi ile gerçekleştirilir. Kapalı yöntem ya da mikrocerrahi yöntemlerine göre daha zorlu bir iyileşme süreci gerektirir.

22 Şubat 2022